Wakacyjne kierunki | 3 minutes

Wpływy weneckie w kuchni greckiej

Kuchnia grecka jest niezwykle popularna w naszym kraju. Kto z nas nie zna i nie lubi sałatki greckiej, nie dodaje do dań oliwek czy sera fety albo nie odwiedzi czasami greckiej „tawerny”, w której podaje się pyszną baraninę lub owoce morza. Jednak wpływy zewnętrzne, w tym m.in. rządy Wenecjan sprawiły, że kuchnia grecka jest w niektórych regionach tego kraju bardzo różnorodna, a dla wielu z nas również…zaskakująca. Sprawdźmy to, odwiedzając na chwilę wyspę Korfu – jedną z tych, która przez długi czas była pod władaniem Wenecjan.

Na początek – trochę historii

Mówiąc o wpływach weneckich w kuchni greckiej, nie sposób nie przedstawić pokrótce historii, która wśród Polaków jest dość mało znana. Otóż od VIII wieku do 1797 roku istniała Republika Wenecka – państwo włoskie, które odgrywało znaczącą rolę, szczególnie w basenie Morza Śródziemnego i pozostawiło po sobie bardzo wiele – zarówno w architekturze i kulturze, jak również… kuchni. Wenecjanie rządzili wyspą Korfu przez ponad 400 lat (1386 – 1797), dlatego nie powinno dziwić, że tutejsza architektura (szczególnie piękne, kolorowe kamienice i wąskie uliczki!) przypomina bardziej włoską, aniżeli grecką. Wenecjanie pozostawili po sobie również miliony drzew oliwnych, potężne fortyfikacje oraz – a jakże – wspaniałą kuchnię, która do dzisiaj miesza się tuz tą typowo grecką.

Piękne Korfu – idealne miejsce dla wczasowiczów

Kuchnia grecko-wenecka? Dlaczego nie!

Każdy z nas zna zarówno kuchnię grecką, jak i włoską. W tej drugiej, a mówiąc konkretniej – weneckiej – szczególną rolę odrywają warzywa, przyprawy, ryby i owoce morza, które w różnych kombinacjach można spróbować również na Korfu. Często podaje się tu makaron, do dań dodaje się białe wino, a nawet sos beszamelowy,częsty składnik chociażby włoskiej lasagne. Wszystko to, w połączeniu z tradycjami kuchni greckiej, a także ogromem rozmaitych przypraw, rosnących na wyspie sprawia, że połączenia grecko-włoskie spotkać można tutaj na każdym kroku i – co najważniejsze – są to połączenia w większości przypadków zachwycające. Czas więc przejść do konkretów!

Najważniejsze (i najsmaczniejsze!) dania Korfu

Aby najlepiej zrozumieć jak duży wpływ mieli Wenecjanie na dzisiejszą kuchnię niektórych miejsc w Grecji, warto zapoznać się z najpopularniejszymi daniami, serwowanymi na Korfu. W wielu z nich dostrzeżesz składniki, a nawet nazwy, które nawiązują do Włoch. Nie mówiąc już o tym, że części z tych dań nie zjesz np. w Atenach czy innym greckim mieście.

  • Sofrito – danie pochodzące z Wenecji, które dzisiaj jest jednym z najpopularniejszych na Korfu. Jest to kotlet wołowy, który marynuje się w specjalnej mieszance ziół, białym winie oraz czosnku – celem jest osiągnięcie jego odpowiedniej miękkości. Podawany jest zwykle z ryżem albo frytkami.
Kotlety wołowe to na Korfu prawdziwa specjalność
  • Bourdeto – kolejne danie główne, które jest wspomnieniem po Republice Weneckiej. W tym wypadku główną rolę odgrywa ryba w sosie pomidorowym. Do tego czerwona papryka i naprawdę sporo ostrości, dlatego osoby z delikatnymi kubeczkami smakowym i powinny mieć się na baczności! Nazwa wzięła się od weneckiego słowa „brodeto”, oznaczającego bulion.
  • Pastisada – to również danie z weneckimi korzeniami, które jednocześnie jest jednym z najpopularniejszych na Korfu i które serwuje się przede wszystkim na święta albo w niedziele. Tutaj również mamy do czynienia z wołowiną i sosem pomidorowym, a dodatkowym składnikiem, nadającym temu daniu wyjątkowości, jest cynamon. Podawane z makaronem – zarówno spaghetti, jak i penne.
  • Pastitsio – to danie, które powstało w wyniku włoskich inspiracji – jest zapiekanką z mięsem mielonym i makaronem, którą pokrywa zapieczony sos beszamelowy. Brzmi pięknie? Smakuje jeszcze lepiej!
  • Owoce morza – kalmary, kałamarnice, krewetki, zarówno inspirowane wenecką, jak i grecką kuchnią. Dla miłośników tego rodzaju dań, Korfu będzie prawdziwym rajem.
Krewetki? Na Korfu smakują fantastycznie!

Cenisz sobie dania kuchni włoskiej i greckiej? Na Korfu będziesz mieć przyjemność skosztowania wyjątkowych połączeń i wybrania pomiędzy klasycznym gyrosem a sofrito. Do tego wspaniałe krajobrazy i liczne atrakcje wyspy. Chyba już wiesz, gdzie spędzisz następne wakacje?


Bądź na bieżąco, otrzymuj najlepsze oferty na swoją skrzynkę

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *