Dla fanów piłki nożnej

City Breaks | | 4 minutes

Nie ma dla kibica piłki nożnej bardziej fascynującego momentu, jak stadionowy tumult, będący reakcją na gola strzelonego przez ukochany zespół. Dlatego też mówiąc o podróżowaniu po innych krajach i zwiedzaniu ich najbardziej okazałych obiektów, nie sposób nie wspomnieć o stadionach piłkarskich. To areny niezwykłe, różniące się od siebie pojemnością i wyglądem, w których tkwi bogata historia. Przyjrzyjmy się zatem tym najsłynniejszym europejskim arenom, na których obecność – szczególnie w trakcie meczu – będzie dla Ciebie wyjątkowym przeżyciem.

Camp Nou

A jak zaczynać podróż po najwspanialszych piłkarskich stadionach Europy, to tylko od Camp Nou – największej areny tego typu, która mieści niespełna sto tysięcy osób. Jest to przy okazji stadion o bardzo długiej historii, ponieważ jego budowa zakończyła się w 1957 roku, a w trakcie meczu otwarcia gospodarz, FC Barcelona, zmierzył się z… reprezentacją Polski, która wystąpiła pod nazwą „Warszawa”. Zwycięstwo 4-2 było początkiem wielu lat sukcesów katalońskiego klubu, który do tej pory zgromadził 25 mistrzostw Hiszpanii, 5 Pucharów Europy i dziesiątki innych, mniejszych trofeów.

Camp Nou było świadkiem wielu wyjątkowych wydarzeń, również dla nas, ponieważ to właśnie na tym stadionie polska reprezentacja olimpijska zdobyła srebrny medal w 1992 roku. Na murawę w Barcelonie wybiegali tydzień w tydzień wspaniali piłkarze, jak Johan Cruyff, Diego Maradona, Gary Lineker, Ronaldinho czy wciąż aktywny, ale już legendarny Leo Messi. Camp Nou imponuje ogromem, tutejszy doping potrafi zmrozić krew w żyłach, a dodatkową atrakcją dla każdego kibica jest znajdujące się na terenie stadionu muzeum o powierzchni 3,5 tysiąca m2.

Santiago Bernabeu

Skoro wymieniliśmy już stadion FC Barcelony,nietaktem byłoby pominięcie Estadio Santiago Bernabeu, na którym swoje mecze rozgrywa słynny Real Madryt. Nieco ponad 81 tysięcy miejsc, niezwykła atmosfera w trakcie meczów i bogata historia, sięgająca 1947 roku powodują, że jest to jedna z najbardziej znanych i cenionych aren sportowych na świecie. Warto odwiedzić stadion jak najszybciej, ponieważ zapowiedziano już jego przebudowę, której planowane zakończenie ma mieć miejsce w 2021 roku – są to więc ostatnie chwile, kiedy można podziwiać klasyczny, okazały wygląd Santiago Bernabeu.

Obiekt Realu również był świadkiem wielkich wydarzeń, takich jak finał Ligi Mistrzów w 2010 roku czy Mistrzostwa Świata w 1982 roku. Również w 1982 roku Papież Jan Paweł II spotkał się tutaj z młodzieżą. „Królewscy”, walcząc z najlepszymi drużynami świata, zdobyli aż 33-krotnie mistrzostwo Hiszpanii i 13-krotnie Puchar Europy. Niegdyś grały tu między innymi takie sławy, jak Alfredo Di Stefano, Ferenc Puskas, Raul czy Cristiano Ronaldo.

Wembley

Wembley, a właściwie „nowe” Wembley, to 90-tysięczny stadion, powstały w 2007 roku, uważany za jeden z najnowocześniejszych na świecie. Znajduje się w Londynie i jest obiektem, na którym swoje mecze rozgrywa reprezentacja Anglii. Pomimo krótkiej historii, rozegrano tu już dwa finały Ligi Mistrzów, a także mecze Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku. Jest to arena niezwykle efektowna, posiadająca rozsuwany dach i wielofunkcyjna – odbywają się tu również inne wydarzenia sportowe, a także koncerty muzyczne (na Wembley wystąpili między innymi U2 czy Madonna).

Stadio Olimpico

Ze słonecznej Hiszpanii przenosimy się do stolicy Włoch – Rzymu, odwiedzając kolejnego „staruszka” w zestawieniu. Stadio Olimpico powstało w 1937 roku, a w późniejszych latach było rozbudowywane i przebudowywane – ze względu na wielkie imprezy sportowe, jak Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Olimpijskie. Obecnie mieści nieco ponad 70 tysięcy kibiców i jest areną dwóch rzymski klubów – Lazio i AS Romy. Aż czterokrotnie rozgrywano tutaj finały Pucharu Europy, a gorąca atmosfera na meczach sprawia, że obiekt ten powinni odwiedzić nawet Ci kibice, którzy nie kibicują włoskim drużynom.

Estadio da Luz

Na sam koniec zostawiliśmy portugalski Estadio da Luz w portugalskiej Lizbonie, nazywany też Stadionem Światła. Jego wcześniejsza, 100-tysięczna wersja powstała w 1954 roku, jednak zmyślą o Euro 2004, rozgrywanym na boiskach Portugalii, został przebudowany i w związku z tym prezentuje się niezwykle okazale oraz nowocześnie. Obecnie mieści około 66 tysięcy kibiców, jednak warto wspomnieć o niezwykłym rekordzie 127 tysięcy osób, które odwiedziły stary obiekt w 1993 roku na meczu finałowym mistrzostw świata juniorów pomiędzy Brazylią a Portugalią. Przed jego wejściem podziwiać można efektowny pomnik jednego z największych piłkarzy w historii i byłej gwiazdy Benfiki Lizbona – Eusebio.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *