Perast

Nie przegap!
Zarezerwuj online dziś lub zadzwoń do naszego wakacyjnego doradcy 22 292 28 25

Nasze kierunki / Czarnogóra - Wakacje / Czarnogóra / Perast

Czarnogóra przyciąga przede wszystkim cudami natury. Turyści przyjeżdżają tutaj na wakacje, aby zwiedzić park Lovcen, zobaczyć na własne oczy kanion rzeki Tary oraz podziwiać Zatokę Kotorską. Wielu podróżnych twierdzi, że jednym z najlepszych miejsc do oglądania słynnej  zatoki jest Perast. Miasteczko leży w samym środku jej wybrzeża!

Wybrzeże Adriatyku należy do wyjątkowo nieregularnych - zatok jest tutaj więcej niż pod dostatkiem. Zatoka Kotorska należy jednak do najbardziej imponującej z nich. Wcina się głęboko w ląd, tworząc liczne odnogi. Kształt tych basenów dawnym żeglarzom przypominał usta. I dlatego właśnie do Kotoru przylgnęła druga, nieoficjalna nazwa - Boka (od włoskiego "bocca" - usta). Możemy tutaj natknąć się też na zjawisko geologiczne niespotykane w tej części Europy. Strome zbocza zatoki w wielu miejscach tworzą kamienne osuwiska sięgające aż do morza. I dlatego właśnie w odniesieniu do Boki Kotorskiej często mówi się o adriatyckich fiordach.

Właśnie w głębi tych ust pokrytych fiordami leży Perast. Miasteczko daje możliwość podziwiania zarówno roztaczającego się przed nim Adriatyku, jak i okolicznych wzgórz. Nad miejscowością wznosi się między innymi szczyt góry Kason. Na wczasy warto tutaj przyjechać głównie ze względu na widoki. Wiedzą o tym lokalni restauratorzy. Liczne knajpki i restauracje oferują możliwość zjedzenia posiłku i wypicia kawy na tarasach leżących na samym nabrzeżu.

W miesiące letnie w Czarnogórze pogoda wydaje się być wręcz idealna do plażowania. Temperatura rzadko spada poniżej 30 stopni Celsjusza, a deszcze nie padają niemalże nigdy. Warto wiedzieć, że w Peraście trudno o tradycyjną plażę - można znaleźć kilka niewielkich, kamienistych skrawków prowadzących wprost do morza. Jeśli pragniemy złotych plaż powinniśmy się udać w okolicę półwyspu Lustica i odkryć piękne plaże Zanjice i Miriste.

Perast posiada za to inne zalety. Turystów przyciąga tutaj nie tylko Zatoka Kotorska, ale też dwa położone na jej wodach skrawki lądu. Przy miasteczku znajdują się bowiem dwie wyspy. Pierwsza nosi imię świętego Jerzego. Na niej zobaczymy malownicze cyprysy, kościół oraz cmentarz. W dalszym ciągu są na nim chowani co bardziej znamienici mieszkańcy miasteczka Perast. Druga wyspa ma ciekawą historię. Została nazwana na cześć Matki Boskiej. Rzekomo w piętnastym wieku dwóch rybaków znalazło obraz Matki Bożej na jednej ze skał Boki. Od tamtej pory mieszkańcy miasta sukcesywnie budowali i powiększali w tym miejscu sztuczną wyspę. Przez wieki zatopiono tutaj dziesiątki wypełnionych kamieniami statków (oczywiście tych, które miały za sobą już długą karierę na morzach). W ten sposób powstał niewielki, sztuczny ląd, na którym wybudowano kościół.

Perast jest ciekawym miasteczkiem ukrytym w głębi Boki Kotorskiej. Jeśli chcesz je poznać, w zarezerwowaniu noclegu i przejazdu pomoże Ci Click&Go. Dzięki portalowi dokonasz wszelkich rezerwacji za pomocą kilku kliknięć myszką.

Sprawdź nasze miejscowości: Tivat, Becici, Budva, Miločer, Petrovac, Ulcinj.

Obowiązkowy podatek turystyczny: Klienci objęci są obowiązkowym podatkiem turystycznym, który jest pobierany na miejscu w hotelu:

dorośli: ok. 1,5 EUR/os./dzień,

dzieci 12-18 lat ok. 1 EUR/os./dzień,

poniżej 12 lat ok. 0,50 EUR/os./dzień.

Średnie temperatury w Peraście
  Sty Lut Mar Kwi Maj Cze Lip Sie Wrz Paź Lis Gru
Średnia najwyższa temperatura w °C 11 12 15 18 22 26 29 30 24 21 17 13
Średnia najniższa temperatura w °C 6 7 9 12 15 19 22 22 19 15 12 7

Dołącz do Wakacyjnego Klubu Click&Go

Czy marzysz już o następnych wakacjach? Zapisz się do naszego newslettera i jako pierwszy/a otrzymuj eksluzywne oferty, dowiaduj się o promocjach oraz wakacyjnych inspiracjach.