Rzym śladami „‚Wielkiego Piękna” P. Sorrentino

City Breaks | | 3 minutes

W historii kinematografii wiele jest filmów, które w sposób ambitny i głęboki opisują miasta, ukazując zarówno ich jaśniejsze, jak i ciemniejsze strony. Jednym z tych najbardziej wybitnych, w którym piękno zdjęć łączy się z głębią fabularną i doskonałą grą aktorską, jest bez wątpienia „Wielkie Piękno” Paolo Sorrentino z 2013 roku. Nagrodzony Oscarem za najlepszy film nieanglojęzyczny, jest obrazem, który zachęca do odwiedzenia Wiecznego Miasta i sprawdzenia na własne oczy, jak niezwykłe jest to miejsce.

Podróż po Rzymie śladami „Wielkiego Piękna”

Reżysera filmu docenili nie tylko widzowie i krytycy, ale również burmistrz Rzymu, który zaproponował przyznanie mu honorowego obywatelstwa. To dość głośne wydarzenie nie umknęło specjalistom od promocji, którzy wytyczyli trzy trasy turystyczne, inspirowane właśnie dziełem Sorrentino. Poznajmy wielkie piękno Rzymu, udając się na spacer każdą z nich!

Trasa nr 1

Pierwsza trasa rozpoczyna się przy zabytkowej kamienicy (Palazzo dei Penitenzieri) na drodze Via della Conciliazione, łączącej Plac Świętego Piotra z Zamkiem Świętego Anioła, prowadząc do wzgórza Janikulum i znajdującej się tam fontanny. Następnie prowadzi ku rzymskim, niezwykle efektownym pałacom, które warto zobaczyć na własne oczy. Mowa tutaj o Sacchetti, Taverna i Spada, z których każdy jest na swój sposób wyjątkowy.

Zwieńczeniem i jednocześnie największą atrakcją całej trasy jest Piazza Navona – pełen wspaniałych zabytków i niezwykle klimatyczny plac w Rzymie, którego najbardziej charakterystycznym elementem jest bez wątpienia egipski obelisk. Pierwsza trasa pozwoli Ci też przechadzać się niezwykle urokliwym brzegiem Tybru.

Trasa nr 2

Chcąc podążyć drugą trasą, należy stawić się przy najlepiej zachowanych rzymskich termach Karakalli, których budowę rozpoczęto na początku II wieku. Kolejnym etapem będzie Parco Savelli na Awentynie – miejsce znane powszechnie jako ogród pomarańczy. Przemyślany projekt ogrodu i liczne, piękne drzewa sprawiają, że można odpocząć tu od zgiełku miasta. Warto zobaczyć znajdującą się w okolicy bazylikę św. Sabiny, a następnie skierować się ku Muzeom Kapitolińskim, podejmującym tematykę archeologii i sztuki. Znajdują się one na Kapitolu i można podziwiać w nich między innymi grecką rzeźbę z III w p.n.e. – Amor i Psyche czy kopię rzeźby Faun z II w n.e.

Zwieńczeniem trasy są: piękny pałac Brancaccio i Koloseum, którego nie trzeba przedstawiać – polecamy obejrzeć się nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz, ponieważ robi piorunujące wrażenie!

Trasa nr 3

Trzecią trasę, którą można nazwać „muzealną”, rozpoczyna Palazzo Barberini – obiekt, w którym znajduje się znane muzeum sztuki. Można zobaczyć tam dzieła wielkich twórców, takich jak Caravaggio, El Greco czy Rafael Santi. Następnie przemierzymy ulicę Via Veneto, która stała się niezwykle popularna wśród turystów przede wszystkim ze względu na film Felliniego „Słodkie Życie” (La Dolce Vita), w którym akcja rozgrywała się właśnie na niej i jej okolicach.

Dalsza część trasy prowadzi do Villa Medici, w której mieści się muzeum sztuki współczesnej. Szczególną uwagę warto zwrócić na otaczające budynek ogrody, które czynią to miejsce naprawdę wyjątkowym. Ostatnim punktem na trasie i jednocześnie końcem naszej wycieczki jest inny pałac – Villa Giulia. Mieści się w nim Narodowe Muzeum Etruskie, w którym można podziwiać zabytki cywilizacji poprzedzających tę rzymską – etruskiej, faliskiej i greckiej. Warto zobaczyć szczególnie statuę Apollina, Sarkofag Małżonków oraz Centaura z Vulci z VI w p.n.e.

Trzy trasy, trzy różne doznania

Spacer każdą z wymienionych wyżej tras zajmie Ci średnio 3 godziny, więc będąc w Rzymie przez kilka dni, bez problemu udasz się każdą z nich. I każda z nich dostarczy Ci innych wrażeń, pozwalając zapoznać się z tym, co w Rzymie najpiękniejsze, a przy okazji poczuć tutejszy klimat. Dziękujemy Panie Sorrentino – zarówno za doskonały film, jak i za inspirację turystyczną, dzięki której Rzym odkrywa przed nami swoje tajemnice!


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *