Włoska encyklopedia kawy

Wczasy | | 3 minutes

Jeśli w twoich podróżniczych planach znajduje się wyjazd na city break do Rzymu lub Mediolanu, to jest to wpis dla Ciebie! Pierwsze skojarzenia z Włochami? Zabytki, pyszne jedzenie, zimowe szaleństwo na północy czy też kąpiele słoneczne na południu. Są to najczęstsze skojarzenia z piękną Italią, ale wśród nich zabrakło jednego – KAWY! Jest to napój bez którego Włosi nie wyobrażają sobie dnia. Chociaż same kawowce we Włoszech nie rosną, istnieje tutaj wiele palarni kawy które sprowadzają ziarna z dalekich zakątków globu. Słynne espresso italiano obchodzi w tym roku 120 urodziny, zatem to idealna okazja aby zapoznać się z naszą encyklopedią kawy!

Espresso

Królowa włoskiej kawy i baza wszelkich napojów kawowych. Jest to niekwestionowany włoski symbol, którego zasady parzenia zostały opracowane przez Narodowy Instytut Espresso Italiano. Idealne espresso jest kawą bardzo intensywną i wyrazistą w smaku, zakończoną pianką którą nazywamy crema, a podaje się je w małej filiżance. Do filiżanki tego mocnego naparu otrzymamy także zazwyczaj wodę, aby oczyścić kubki smakowe przed skosztowaniem kawy.

Aby zamówić espresso w barze czy kawiarni we Włoszech wystarczy powiedzieć un caffe, by po chwili cieszyć się jej niesamowitym smakiem i aromatem. Oprócz typowego, małego espresso możemy zamówić także espresso doppio, czyli po prostu podwójną porcję. Bardziej skoncentrowaną i szybszą kawą będzie ristretto, która jest przygotowywana podobnie jak espresso, jednakże z mniejszą ilością wody, co powoduje że ma bardziej intensywny smak. Jej przeciwieństwem będzie lungo lub americano, czyli kawa parzona z większą ilością wody. Z kolei macchiato będzie świetnym wyborem dla tych osób które lubią nieco łagodniejsze smaki – jest to espresso z odrobiną mlecznej pianki na wierzchu. Ostatnią z najbardziej znanych odmian będzie corretto, czyli espresso z dodatkiem alkoholu – najczęściej grappy lub koniaku.

Espresso jest kawą szybką, pitą „w biegu”, najczęściej przy barze – bariście jej przygotowanie nie powinno zająć dłużej niż minutę. Jest to kawa stworzona do wypicia w dwóch-trzech łykach, a nie do delektowania się. Mimo że Włosi kochają espresso, dzień zaczynają jednak od innej kawy, którą jest…

Cappuccino

Napój kawowy oparty na espresso z dodatkiem mleka oraz mlecznej pianki – w równych proporcjach. Jest to ulubiony poranny napój Włochów! Najlepiej, kiedy towarzyszy mu cornetto (rogalik z nadzieniem lub bez) lub brioche (rodzaj lekko słodkiej bułeczki drożdżowej), i wtedy możemy powiedzieć że skosztujemy prawdziwego włoskiego śniadania.

Większość źródeł podaje że za nazwą tej kawy stoi włoski mnich Marco d’Aviano – pewnego dnia zamówił on w kawiarni kawę, która jednak wydała mu się zbyt mocna i poprosił o dolanie mleka. Powstały napój nazwano cappuccino, nawiązując do koloru habitu kapucynów, do którego należał wspomniany wcześniej zakonnik.

Cappuccino jest typowym rodzajem porannej kawy – pije się ją zazwyczaj do 11. Sami Włosi śmieją się, że turystów poznać jest niezmiernie łatwo, ponieważ tylko oni mogą pić mleczną kawę po południu, czego rodowici mieszkańcy tego południowego kraju nigdy nie robią.

Oprócz typowego cappuccino możemy skosztować także cappuccino scuro, czyli podane z mniejszą ilością mleka, a co za tym idzie ciemniejsze niż typowe. Drugą opcją jest cappuccino chiaro, czyli podane z większą ilością mleka, które będzie jaśniejsze niż standardowa wersja.

Caffe Latte

Kiedy masz ochotę na mleczny, kawowy napój zazwyczaj w polskiej kawiarni rzucasz szybki „Poproszę latte”. I tutaj pierwsza dobra rada – nie próbuj tego we Włoszech 🙂 Zamawiając latte otrzymasz po prostu… szklankę mleka! Latte to po włosku po mleko – dopiero prosząc o caffe latte otrzymasz espresso z dużą ilością ciepłego mleka oraz odrobiną mlecznej pianki.

Caffe latte, obok cappuccino jest najczęściej serwowanym napojem w porze śniadaniowej. Podobną kawą do latte jest latte macchiato – różnica jest w tym, że najpierw wlewamy spienione mleko, a następnie dolewamy kawę.

Powyżej przedstawiliśmy Wam 3 najpopularniejsze kawowe rodziny – oczywiście jest ich znacznie więcej, a w kolejnych krajach powstają też jej różne wariacje – jak greckie frappe, hiszpańskie cafe bombon, czy słynne irish coffee – najbardziej znana kawa z alkoholem. Zapraszamy serdecznie do odkrywania pięknej Italii z Click&Go!


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *