Krótki sezon wakacyjny w Bułgarii. Kiedy najlepiej wybrać się na wybrzeże Morza Czarnego?

Wczasy | | 3 minutes

Bułgaria jest krajem, który rokrocznie odwiedza ponad 8 milionów turystów. Wynika to z wielu czynników – przede wszystkim pięknych plaż, położonych nad Morzem Czarnym, atrakcji zabytkowych, a także licznych kurortów narciarskich, które pozwalają na zimowe szaleństwa w najlepszych warunkach. Kraj ten cieszy się też dużym zainteresowaniem wśród Polaków, którzy wybierają się tu na wakacje w szczególności latem. Sprawdźmy zatem kiedy i czy rzeczywiście warto udać się do Bułgarii!

Lato w Bułgarii, czyli raj dla wczasowiczów

Bułgaria jest krajem, w którym dominuje klimat umiarkowany ciepły suchy, jednak na wybrzeżu Morza Czarnego panuje klimat podzwrotnikowy kontynentalny. Co to oznacza dla turystów? Przede wszystkim doskonałe warunki do plażowania i zażywania kąpieli morskich. Lato w tym kraju jest bowiem bardzo ciepłe, podobnie jak woda w morzu, jednak nawet w przypadku temperatur przekraczających 30 stopni Celsjusza upał nie jest uporczywy – odpowiedzialna za to jest przyjemna, morska bryza.

Wakacje w Bułgarii na dobre rozpoczynają się w czerwcu, kiedy to temperatura na wybrzeżu nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza, a wody Morza Czarnego są na tyle ciepłe, że można zażywać w nich kojących kąpieli. Wtedy też zaczyna robić się tutaj tłoczno, co jeszcze bardziej wzmaga się w lipcu i sierpniu – miesiącach najcieplejszych, kiedy temperatura często przekracza 30 stopni Celsjusza. W okresie wakacyjnym panują również doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, a liczne wypożyczalnie zapewniają dostęp do sprzętu miłośnikom windsurfingu, nurkowania, a nawet żeglowania.

Z końcem sierpnia kurorty wcale nie przechodzą w sen zimowy – wręcz przeciwnie! Wrzesień jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miesięcy, jeżeli chodzi o urlop w Bułgarii i cieszy się sporym zainteresowaniem Polaków. Temperatura spada tylko o kilka stopni, woda wciąż jest ciepła, a turystów nieco mniej, więc są to idealne warunki – zarówno do plażowania, jak również zwiedzania czy wędrówek górskimi szlakami.

Jakie miejsca polecamy latem w Bułgarii? Przede wszystkim nadmorskie kurorty – do tych najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych zaliczamy m.in. Złote Piaski, Sozopol, Nesebyr, Primorsko czy Albena. Oczywiście to tylko niewielka część tego, co powita Cię w okresie letnim – polecamy zainteresować się szczególnie całą Bułgarską Riwierą czy miastem Warna, bogatym w liczne zabytki.

Co poza sezonem letnim?

60 procent Bułgarii to tereny wyżynne i górskie, co jednoznacznie daje nam podpowiedź, że znajdziemy tu liczne kurorty narciarskie i wiele atrakcji zimowych. Grudzień, styczeń i luty to idealne miesiące dla miłośników narciarstwa i snowboardu, którzy mogą odwiedzić m.in. Bansko, Pamporowo, Borowec czy Czepełare, gdzie doskonale przygotowane trasy czekają na miłośników białego szaleństwa.

W Bułgarii atrakcyjne, choć nieco kapryśne, mogą być również jesień i wiosna. Szczególnie polecamy październik oraz (tym bardziej!) kwiecień i maj, kiedy to temperatury oraz warunki pogodowe są idealne zarówno do pieszych wędrówek górskich, jak również zwiedzania najpiękniejszych zabytków Bułgarii. A tych jest niemało – przekonasz się o tym, odwiedzając np. stolicę kraju Sofię, zabytkowe miasto Nesebyr, Burgas, Kranevo czy wspomnianą już, pięknie położoną Warnę.

Jeżeli zaś chodzi o wędrówki, szczególnie polecamy rezerwat górski „Niebieskie skały”, znajdujący się w okolicach miejscowości Silven, góry Piryn oraz Riła, nazywane Dachem Bałkanów i oczywiście najwyższy szczyt Bułgarii oraz całych Bałkanów – Musała (2925 m n.p.m.).

Bułgaria – raj dla zwiedzających

Choć sezon wakacyjny w Bułgarii nie jest tak długi, jak choćby w Grecji, kraj ten zachęca do wizyty nie tylko plażowiczów, ale również miłośników zabytków czy piękna natury. Liczba wyjątkowych miejsc, jakie można odwiedzić w Bułgarii i zabytków, które trzeba zobaczyć na własne oczy, jest tak wielka, że z pewnością można by opowiadać o nich godzinami. Dlatego też niezależnie od pory roku, wybierz się do Bułgarii – z pewnością nie będziesz żałować tej decyzji!


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *