5 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć będąc na Cyprze!

Wczasy | | 3 minutes

Cypr, nazywany Wyspą Miłości, to miejsce wyjątkowo gościnne dla turystów z całego świata. Cieszy wspaniałą pogodą (również poza sezonem), skrywa wiele niezwykłych zakątków i co najważniejsze można tam zaznać błogiego wypoczynku , czego z pewnością oczekuje każdy z nas. Aby opowiedzieć o wszystkich atrakcjach Cypru, należałoby prawdopodobnie napisać całkiem pokaźną książkę, dlatego my skupimy się na pięciu wybranych miejscach – każde z nich zachwyci Cię czymś innym!

Cape Greco

Cypr to oczywiście w dużej mierze wspaniałe plaże i krystalicznie czyste wody, w których kąpiele są prawdziwą przyjemnością. W szczególności na Cape Greco – przylądku, położonym w południowo-wschodniej części wyspy. To przede wszystkim kraina małych zatoczek, w których można odpocząć od tłumu turystów, a także wspaniałe punkty widokowe, z których rozpościerają się niezapomniane, nadmorskie widoki. Jednak Cape Greco słynie jeszcze z innych atrakcji – do tych największy zaliczamy Sea Caves, czyli morskie jaskinie, a także liczne szlaki turystyczne i trasy rowerowe, będące idealną opcją na zaznanie odrobiny wakacyjnej aktywności.

Pafos

Wakacje na Cyprze to nie tylko atrakcje typowo nadmorskie. To również wyjątkowe miasta i miasteczka, które imponują ogromem zabytków i zachwycają klimatem. Jednym z tych najsłynniejszych, uważanym jednocześnie za jedno z najpiękniejszych miejsc w tej części świata, jest Pafos – miasto, które w 2017 roku było Europejską Stolicą Kultury i które w całości wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Zobaczysz tutaj przepiękny zamek bizantyjski z XIII wieku, słynny kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa oraz Grobowce Królewskie – starożytną nekropolię, która pozwala cofnąć się w czasie o kilka tysięcy lat. Pafos to również urocza zatoka Agios Georgios i wyjątkowy klimat, który udzieli się każdemu zwiedzającemu.

Góry Troodos

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale Cypr to jedna z tych wysp, która oferuje z jednej strony dostęp do morza, a z drugiej… okazałe pasmo górskie. Troodos z największym szczytem Olimbos, sięgającym niemal 2000 metrów n.p.m. to przede wszystkim gratka dla miłośników wędrówek – znajduje się tu wiele szlaków turystycznych, w tym szlak Atalante. Nie brakuje tu bujnej przyrody, pięknych kościołów i innych atrakcji. Tereny te są szczególnie atrakcyjne wiosną – wtedy nie doskwierają tu 30-stopniowe upały i wędrówki są niezwykle przyjemne. Miłośnikom wyjątkowych obiektów polecamy również wielki prawosławny klasztor Kykkos, który zrobi wrażenie na wszystkich turystach.

Kurion

A może by tak udać się tam, gdzie wszystko miało swój początek? W przypadku Cypru jest to Kurion – obecnie kompleks archeologiczny, a niegdyś miasto wchodzące w skład Imperium Rzymskiego. Wizyta tutaj należeć będzie do tych z cyklu niezapomnianych, ponieważ zachowało się tu wiele starożytnych budowli, w tym pozostałości teatru, stadionu czy łaźni. Znajduje się tu również piękna mozaika, prezentująca walkę gladiatorów, a także słynna mozaika Achillesa. Pojawienie się w Kurion oznacza prawdziwą podróż w przeszłość i stanowi atrakcję nie tylko dla miłośników historii.

Jedno z największych miast

Cypr to również wiele dużych miast, będących ważnymi ośrodkami turystycznymi, rozrywkowymi i kulturalnymi. Ze względu na wyjątkowość każdego z nich, nie potrafimy wybrać tego jedynego, dlatego wybór pozostawiamy Tobie. Największym miastem jest oczywiście stolica kraju, a więc Nikozja z ogromną liczbą zabytków oraz imponującymi murami obronnymi. Dużym zainteresowaniem ze strony turystów cieszy się też Limassol z pięknymi zabytkami, a także Larnaka, oferująca imponujący fort i piękne cerkwie czy kościoły. Wyjątkowym miastem na Cyprze jest również urokliwa Famagusta, skąd tylko krok do jednej z kilku przepięknych plaż.

Cypr to oczywiście o wiele więcej wspaniałych miejsc. Wyspa Afrodyty, Zatoka Figowa, wioska Lania, liczne plaże… Wymieniać można tak w nieskończoność, co jest doskonałą wiadomością dla każdego, kto wybiera się na wakacje na Cyprze – niezależnie od miejsca, w którym się znajdziesz, z pewnością będziesz mieć niedaleko do jednej z tych wspaniałych atrakcji!


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *