Magiczna wyspa z bogatą historią, marzenie zakochanych par, niesamowite wschody i zachody słońca, białe budynki z niebieskimi kopułami. To nasze pierwsze skojarzenia kiedy myślimy o Santorini – wyspie położonej w archipelagu Cyklad, w południowo-zachodniej części Morza Egejskiego. Historia tej wyspy wiąże się z mitem o zaginionej Atlantydzie. Chociaż nie ma na to potwierdzonych dowodów, to i tak trzeba przyznać że Santorini to miejsce niezwykłe. Wakacje 2021 w tym pięknym zakątku to zdecydowanie dobry plan!

Kiedy jechać?

Od zeszłego roku latem mamy dostępne bezpośrednie połączenia na Santorini z Warszawy, a w tym roku także z Krakowa. Z Warszawy loty dostępne są od 30 maja do 30 września, dwa razy w tygodniu – w czwartki oraz w niedziele. Natomiast z Krakowa od 3 lipca do 23 października raz w tygodniu – w niedziele.

A teraz kwestia pogody – bo tego zazwyczaj obawiamy się najbardziej. Jeśli naszym celem jest plażowanie i zdjęcia w pełnym słońcu to zdecydowanie powinniśmy wybrać miesiące letnie – czerwiec, lipiec lub sierpień. Pierwsza połowa września też będzie dobrym pomysłem. Natomiast w drugiej połowie miesiąca lub w październiku musimy pamiętać o ryzyku deszczowej pogody. Jednakże jeśli jesteśmy nastawieni typowo na zwiedzanie – tak naprawdę każda pora jest dobra!

Warto mieć na uwadze że dotychczas Santorini było jedną z najbardziej popularnych i obleganych greckich wysp. Oprócz turystów przebywających na kilkudniowych pobytach na wyspie, nawet do 18 tysięcy osób przypływało promami na jednodniowe wycieczki. Warto podkreślić że na stałe na Santorini mieszka około 16 tysięcy mieszkańców. Obecnie w czasie pandemii, kiedy podróże (zwłaszcza z krajów poza UE) zostały znacznie ograniczone, możemy być pewni znacznie spokojniejszego wypoczynku. Według szacunków w roku 2020 Santorini odwiedziło o 90% mniej turystów niż w latach poprzednich!

Santorini – co zwiedzać?

Najbardziej znanym miejscem na Santorini jest położone w jej północnej części miasteczko Oia. Plątanina niewielkich uliczek, które otaczają białe budynki i świątynie zakończone niebeskimi kopułami. Zwieńczeniem spaceru po uliczkach miasteczka są ruiny Kasteli weneckiej twierdzy skąd można podziwiać najpiękniejsze zachody słońca na wyspie. Będąc w Oia warto także wybrać się spacerem w dół kaldery do portu Ammoudi Bay. Warto spędzić tu leniwe popołudnie w tutejszych knajpkach serwujących świeże ryby i owoce morza. Ze względu na niepowtarzalne widoki i renomę tego miasteczka jest to zdecydowanie najdroższe miejsce na wyspie.

Drugim znanym miejscem, a jednocześnie stolicą wyspy jest Fira. Równie malownicza zabudowa co we wspomnianej wcześniej Oia. Główny plac znajduje się przy prawosławnej katedrze, i właśnie stamtąd można rozpocząć spacer. Podobnie jak w Oia czekają nas wąskie uliczki, oraz białe budynki z niebieskimi akcentami. Znajdziemy tu też mnóstwo sklepów między innymi z pamiątkami. Można także poznać lokalne wyroby jak likier pistacjowy, wino Vinsanto ( ulubione wino Papieża Jana Pawła II) czy kiszone liście kaparów. Tutaj, podobnie jak w Oia, też warto zejść w dół kaldery do starego portu (Old Port lub Port Ormos). Czeka nas mały spacer, bowiem do pokonania jest 580 stopni! Mamy także dwie alternatywy: pierwsza z nich jest bardzo szybka i nie męcząca to kolejka linowa (koszt ok 5 EUR/os.). Druga alternatywa to osiołki i muły, jednakże to dość kontrowersyjna atrakcja, a taniej jest wjechać na górę kolejką.

Ze Starego Portu możemy wyruszyć także na lokalne wycieczki. Możemy romantyczny rejs o zachodzie słońca, czy też odwiedzić dwie wyspy mieszczące się na środku kaldery – Palea Kameni oraz Nea Kameni, która jest aktywnym wulkanem!

Oprócz dwóch najbardziej znanych miejsc na wyspie warto też odwiedzić Akrotiri, gdzie znajdują się wykopaliska archeologiczne. Tuż obok znajduje się czerwona plaża, czyli Paralia Kokkini – jedyna taka na wyspie! Ze słynnej czerwonej plaży łodzią która odpływa mniej więcej raz na godzinę możemy się dostać na białą plażę – Lefki Paralia. Obie plaże są żwirowe, biała nawet kamienisto-żwirowa, zatem przyda się wygodne obuwie. Przy temacie plażowym warto też wspomnieć o miejscowości Perissa i znajdującej się tam plaży z wulkanicznym, czarnym piaskiem. Perissa i Kamari to dwie znane miejscowości typowo turystyczne na wypoczynek na Santorini. Mnóstwo tu lokalnych sklepów, tawern, barów oraz restauracji.

Santorini czy warto?

Odpowiedź jest jedna – zdecydowanie TAK! Obecnie Santorini nie jest tak oblegane przez turystów, w związku z tym jest to świetny pomysł, aby złapać ten moment! Poczuć niesamowitą magię wyspy, a także jej dobry klimat.

Podziwiać przepiękne widoki na kalderę popijając Vinsanto w towarzystwie sałatki santoryńskiej. Sprawdź już teraz najlepsze oferty Click&Go na Santorini.