Wakacyjne kierunki | 3 minutes

Atrakcje zachodniej Krety

Grecja jest krajem,który rokrocznie odwiedzany jest przez rzesze turystów – również z naszego kraju. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wyjątkowe krajobrazy, piękna pogoda i prawdziwie rajskie plaże, zachęcają do przybycia tutaj i błogiego wypoczynku.Jednym z tych miejsc, które w Grecji odwiedzić warto w pierwszej kolejności, jest bez wątpienia Kreta – wyspa położona na Morzu Śródziemnym. W tym miejscu skupimy się na jej zachodniej części, która pozwoli Ci połączyć aktywność z leniuchowaniem.

Zacznijmy nietypowo, czyli od zabytków zachodniej Krety

Kreta, choć jest wyspą, którą odwiedza się przede wszystkim dla błogiego odpoczynku na rozgrzanym przez promienie słoneczne złotym piasku, imponuje wieloma ciekawymi zabytkami. Wycieczkę warto rozpocząć od Starego Miasta w mieście Chania, które cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Znajdziesz tu mieszankę architektury osmańskiej, neoklasycznej, a nawet weneckiej, a także… dziesiątki wąskich uliczek, przypominających do złudzenia te, którymi przechadzać można się np. na włoskiej Sycylii.

Chania to również wspaniały punkt widokowy na wzgórzu fortyfikacji Schiavo, niezwykle klimatyczny (szczególnie wieczorem) Port Wenecki oraz Park Miejski, w którym znajdziesz nawet mini zoo. Kreta, jak na grecką wyspę przystało, nie może obyć się również bez obiektów, pamiętających czasy starożytne. W jej zachodniej części warto odwiedzić ruiny Aptery. Znajdzie się tu również wiele zabytków sakralnych, a wśród nich słynny klasztor Chrysoskalitissa.

UWAGA! Będąc w Chanii, nie polecamy przesadnego eksponowania uwielbienia do innego kreteńskiego miasta – Heraklionu (i odwrotnie!). Wynika to z faktu, że mieszkańcy obu tych miast niespecjalnie za sobą przepadają (mówiąc delikatnie)…

Chania

Niezwykle interesujące jest też Rethymnon – miasto renesansu, które poza wspaniałym klimatem i magią wąskich uliczek, zaoferuje Ci również największy wenecki zamek na KrecieFortezza oraz okazałą fontannę Rimondi.

Naturalne piękno Krety Zachodniej

Tym, co tak bardzo zachęca do odwiedzenia Krety, są oczywiście jej piękne plaże. A szczególnie urokliwe są te, znajdujące się właśnie w jej zachodniej części. Mowa tutaj przede wszystkim o plaży Elafonisi, która jest prawdziwą turystyczną mekką – zarówno ze względu na krystalicznie czyste wody, jak również płytką lagunę i… różowe pasy na piasku, powstające w wyniku mieszania się go z połamanymi muszelkami. Drugą popularną plażą jest laguna Balos, której krajobrazy zachwycają, a liczne płycizny pozwalają na efektowny wypoczynek całych rodzin. Warto również dodać, że ze względu na brak asfaltowej drogi prowadzącej do Balos, ludzi jest tu znacznie mniej niż na Elafonisi.

Balos

Naturalnym skarbem zachodniej Krety jest Samaria – najdłuższy suchy wąwóz w Europie, którego przejście wiąże się z wielogodzinnym marszem i… przepięknymi widokami.Jeżeli uwielbiasz dziką przyrodę, wysokie skalne ściany i krajobrazy górskie, z pewnością zachwycisz się tym miejscem.

Warto dodać również, że zachodnia część Krety to nie tylko piękne zabytki i morze, ale również… góry. Lefka Ori, czyli Góry Białe z najwyższym szczytem Pachnes (2456 m n.p.m.) to z jednej strony wspaniałe krajobrazy, a z drugiej możliwość urządzania długich pieszych wycieczek. Znajdują się tu szlaki, które są dedykowane zarówno mniej doświadczonym, jak i tym obytym w górskich wycieczkach wędrowcom – każdy znajdzie coś dla siebie. Stąd również można znaleźć drogę do wspomnianego wąwozu Samaria.

Wąwóz Samaria

Czy to wszystko?

Pisać o Krecie można bardzo wiele, ponieważ jest to miejsce piękne, w którym skarby naturalne, łączą się z niezwykłą architekturą, wzniesioną ludzkimi dłońmi. Jeżeli będziesz mieć szczęście odwiedzić Kretę, udaj się również do garncarskiej wioski Margarites, skosztuj wspaniałych dań w tamtejszych tawernach (polecamy grillowane ośmiorniczki!) i dostosuj się do tamtejszego, powolnego życia. Z pewnością zregenerujesz siły i wyniesiesz z zachodniej Krety wiele wspaniałych, niezapomnianych do końca życia wrażeń!


Bądź na bieżąco, otrzymuj najlepsze oferty na swoją skrzynkę

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *