Rzym śladami „Aniołów i Demonów”

City Breaks | | 3 minutes

Niekiedy fikcja literacka łączy się z rzeczywistością i pozwala nam poznawać fascynującą historię, która nierzadko budzi spore kontrowersje. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku słynnej powieści Dana Browna pt. „Anioły i Demony”, która została nawet zekranizowana – główną rolę w filmie odegrał słynny Tom Hanks. Jak się okazuje, droga, którą książkowy i filmowy bohater Robert Langdon pokonuje w celu rozwikłania wielkiej tajemnicy, istnieje naprawdę i podążyć nią może każdy z nas. Zapraszamy zatem do fascynującego świata Rzymu, watykańskich tajemnic oraz… tajnego stowarzyszenia Iluminatów.

Historia Iluminatów, która trwa do dzisiaj

Cofnijmy się do XVI wieku. W Rzymie, z inicjatywy Galileusza, powstaje Stowarzyszenie Iluminatów, mające na celu walkę z absolutną władzą kościoła i szerzenie myśli, mówiącej o tym, że nauka powinna być ponad wiarą. Zgodnie z teoriami zawartymi w powieści Dana Browna, Iluminaci wciąż istnieją i w dalszym ciągu walczą o „nowy porządek świata”, a ich desperacja prowadzić ma nawet do zamordowania papieża i porwania ważnych przedstawicieli kościoła. Bohater filmu wstępuje na Ścieżkę Oświecenia, która ma pozwolić mu na uratowanie porwanych przez stowarzyszenie czterech kardynałów i zaprowadzić do tajnej siedziby stowarzyszenia.

Wstępując na Ścieżkę Oświecenia…

O ile teorie zawarte w powieści i filmie są fikcyjne, a i prawdziwość funkcjonowania Iluminatów można poddawać w wątpliwość, o tyle droga, którą przemierza bohater jest jak najbardziej prawdziwa. I, co najważniejsze, pozwala nam odkryć piękno Rzymu. Droga prowadzi przez cztery „ołtarze nauki”, które symbolizują cztery żywioły – ziemię, powietrze, ogień i wodę.

Swoją podróż bohater książki zaczyna od tajnych archiwów Watykanu, gdzie dowiaduje się o istnieniu Ścieżki Oświecenia. Następnie kieruje się ku Panteonowi, w którym znajduje się grób Rafaela Santi. Choć trop okazał się mylny, bohater odkrywa istnienie ołtarzy nauki i rozpoczyna swoją podróż śladami Aniołów i Demonów. A my podążamy wraz z nim.

Śladami czterech żywiołów

  • Ziemia – Bazylika Santa Maria Del Popolo

To w krypcie znajdującego się tu kościoła, Langdon odkrywa ciało pierwszego kardynała. Samo miejsce jest wyjątkowe, ze względu na starożytny egipski obelisk, stojący w centrum placu oraz trzy piękne kościoły. Zgodnie z filmową drogą, naszym celem jest tutaj rzeźba „Habakuk i Anioł” w kaplicy Chigi.

  • Powietrze – plac św. Piotra

Plac znany nam wszystkim, a jego najważniejszym elementem jest dla nas znajdująca się od strony Bazyliki św. Piotra płyta z napisem „West Ponente”. Będąc tutaj, warto zobaczyć kolumnadę Berniniego, ogromny obelisk znajdujący się w samym centrum placu i oczywiście wnętrze samej Bazyliki, którą można zwiedzać przez okrągły rok.

  • Ogień – Kościół Santa Maria Della Vittoria

Z placu wybieramy się do zbudowanego w 1605 roku Kościoła Matki Bożej Zwycięskiej, którego plan oparty jest na krzyżu łacińskim. Odznacza się wyjątkową architekturą i sztuką, a w jego wnętrzu można podziwiać liczne freski, malowidła i obrazy, a także kopię cudownej ikony Narodzenia, która znajduje się nad ołtarzem głównym.

  • Woda – Fontanna Czterech Rzek (plac Navona)

Ostatnim ołtarzem nauki jest fontanna wzniesiona w latach 1650-1651 na placu Navona, która symbolizuje cztery wielkie rzeki z czterech kontynentów: Nil, Dunaj, Ganges oraz Rio de la plata. Również tutaj podziwiać można imponujący obelisk.

Fontanna nie jest jednak ostatnim miejscem do odwiedzenia na naszej trasie, ponieważ to właśnie ona jest punktem wyjścia do odnalezienia tajemniczej kaplicy Iluminatów, znajdującej się w Zamku św. Anioła. Zbudowany pierwotnie jako mauzoleum, służył później również jako więzienie.

Ostatnim etapem wycieczki jest tajny korytarz Passetto di Borgo, który łączy zamek z Watykanem – jest on niekiedy udostępniony do zwiedzania, co jest dla nas bardzo dobrą informacją.

Naprawdę warto!

Podążenie Ścieżką Oświecenia powinno być wartościowe nie tylko dla fanów książki Dana Browna – jest to bowiem trasa, dzięki której można poznać wyjątkowe obiekty, dzieła sztuki i architektury, a także historię Rzymu. A co najważniejsze – można podążyć nią zarówno na własną rękę, jak i z przewodnikiem. Czy jesteście gotowi odkryć tajemnicę Iluminatów?


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *