Barcelona szlakiem Gaudiego. Największe zabytki stolicy Katalonii

City Breaks | | 3 minutes

Barcelona to miasto wyjątkowe, które każdemu kojarzy się z czymś innym. Wielbicielom sportu przywodzi na myśl wyczyny słynnej Blaugrany, fani kina widzą stolicę Katalonii tak, jak przedstawił ją w jednym ze swoich filmów Woody Allen, a miłośnicy słońca utożsamiają ją z pięknie położonymi, piaszczystymi plażami. Jednak tym, co kojarzy się z Barceloną każdemu, są jej wyjątkowe zabytki. By je poznać, wyruszymy dzisiaj szlakiem Gaudiego – jej byłego mieszkańca i jednocześnie twórcy najpiękniejszych obiektów Barcelony.

Barcelona, czyli piękno zamieszkałe w architekturze

Antoni Gaudi urodził się w 1852 roku i został zapamiętany jako jeden z największych architektów w dziejach. Zaczynał od mniejszych projektów, ale z czasem było coraz lepiej, a ukoronowaniem kariery mistrza jest jego największe życiowe dzieło – niezwykły kościół Sagrada Familia. W ciągu 73 lat życia stworzył wiele wyjątkowych obiektów, które dzisiaj zdobią wizytówki Barcelony i są słynne na cały świat. Poznajmy te najważniejsze, wkraczając na szlak Gaudiego!

Krok po kroku szlakiem Gaudiego

Krok pierwszy – Casa Milà

Gaudi był artystą niezwykle kreatywnym i oryginalnym, na co dowodem jest ta kamienica, której kształty przywodzić na myśl mają morskie fale. Obiekt ten jest o tyle niezwykły, że w jego projekcie nie zastosowano linii prostych, dzięki czemu będąc w samym centrum Barcelony, z pewnością zwrócisz na niego uwagę. Co więcej – w jego wnętrzu znajduje się muzeum Gaudiego, a ze strychu podziwiać można piękno miasta.

Krok drugi – Casa Batlló

Nie mija kilka minut, by z jednego wyjątkowego budynku, przenieść się do drugiego. Ten zresztą jest jeszcze lepiej dostrzegalny, ponieważ jego barwna elewacja przyciąga wzrok każdego. Co ciekawe – Casa Batlló jest kamienicą mieszkalną, a swój wygląd zawdzięcza przebudowie, jaką na początku XX wieku zlecił Gaudiemu pewien producent tekstyliów. Było warto? Jeszcze jak!

Krok trzeci – Casa Vicens

Kolejny budynek to jedno z pierwszych dzieł Gaudiego,uważane za jego manifest i prezentację nowego stylu, jakiego jeszcze nie wiedziano. Asymetryczność, odważna kolorystyka, przywiązanie do natury – cały styl Gaudiego został tutaj uwieczniony w sposób perfekcyjny. I chociaż nie ma słynnych „fal”, które dopiero później stały się znakiem rozpoznawczym artysty, Casa Vicens tak czy inaczej wciąż robi wielkie wrażenie.

Krok czwarty – Park Güell

Czas na jedno z najoryginalniejszych miejsc świata, czyli Park Güell, który pierwotnie miał być miasteczkiem, stworzonym dla bogatych mieszkańców. Niestety, wielobarwność i oryginalna architektura budynków nie przypadła im do gustu, w związku z czym plany nie do końca się powiodły. Na szczęście do dzisiaj możemy podziwiać niezwykłe twory Gaudiego – pałac, kościół oraz kilka budynków, które zdecydowanie wyróżniają się na tle tych, które możemy podziwiać na co dzień. Dodajmy do tego piękne, pełne zieleni tereny i okaże się, że spędzimy tutaj wiele godzin.

Krok piąty – Sagrada Familia

Na koniec pozostawiliśmy to, co najbardziej znane i godne podziwu, a więc Sagrada Familia – wyjątkowy kościół, będący dziełem życia Gaudiego. I co ciekawe – jego budowa wciąż nie jest skończona! Planowane ukończenie budynku planuje się na 2026 rok, czyli w setną rocznicę śmierci jej architekta.

Świątynia prezentuje się niezwykle i jest uważana za manifestację wiary Gaudiego, ponieważ Sagrada Familia zbudowana została z ogromnej liczby rzeźb oraz symboli, przypominających o naukach Jezusa Chrystusa. Imponujące są również trzy główne fasady kościoła oraz samo wnętrze, które także jest architektonicznym dziełem sztuki. Dodatkowo możliwe jest odwiedzenie krypty, w której pochowany został Gaudi, a także wjechanie na najwyższą z wież i podziwianie wspaniałej panoramy miasta.

Skosztuj piękna Barcelony!

Znany hiszpański pisarz, Carlos Ruiz Zafón, w jednej ze swoich książek („Cień wiatru”), napisał o Barcelonie, że To miasto ma czarodziejską moc. Zanim się człowiek obejrzy, wejdzie mu pod skórę i skradnie duszę. Jest to pogląd dość powszechny, bo praktycznie każdy, kto znajdzie się choć na kilka godzin w stolicy Katalonii, jest skłonny oddać jej wielki szacunek. Za piękno, poetyckość i niezwykły klimat. Przekonaj się o tym na własnej skórze!


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *