Koronawirus. Kwarantanna po powrocie do Polski

Koronawirus | | 2 minutes

Od prawie roku funkcjonujemy w nowej rzeczywistości, jednakże coraz częściej odczuwamy głód podróży ponad obostrzenia i dodatkowe wymagania przy wyjazdach zagranicznych. Temat, który ostatnio przewija się najczęściej to kwarantanna po powrocie do Polski oraz testy RT-PCR czy antygenowe (zależnie od kierunku). W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytania związane z tymi zagadnieniami.

Z testem czy bez testu?

Obecnie (dnia 5.02.2021) wybierając wyjazdy europejskie musimy się liczyć z dodatkowymi kosztami w postaci testu na koronawirusa. W zależności od wymagań danych krajów możemy wykonać test RT-PCR (koszt od 300 do 500 zł) lub antygenowy (koszt ok. 150 do 200 zł). Wybierając miejsce w którym zrobimy test, upewnijmy się że otrzymamy zaświadczenie w języku obcym (najczęściej zaświadczenie w języku angielskim jest wystarczające) oraz że wynik z laboratorium będzie zawierał wszystkie wymagane przez dany kraj informacje. Zależnie od restrykcji krajowych należy wykonać test 48 lub 72h przed wyjazdem. Informacje o naszych destynacjach oraz wymogach znajdziesz na naszej stronie.

Kwarantanna po powrocie, kogo dotyczy?

Obecne przepisy utrzymują obowiązek kwarantanny do powrotów z zagranicy do 14 lutego 2021 roku. Oznacza to że osoby wracające transportem zbiorowym muszą poddać się
10-dniowej kwarantannie. Warto też wiedzieć, że transport zbiorowy to podróż samolotem, pociągiem czy też transportem drogowym pojazdami przeznaczonymi do przewozu więcej niż 9 osób, łącznie z kierowcą. Zgodnie z rozporządzeniem z kwarantanny zwolnione między innymi są:

  • osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 (ważne! należy być zaszczepionym dwoma dawkami)
  • uczniowie pobierający naukę w Polsce i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki (dotyczy osób, które na stałe zamieszkują za granicą, a pobierają naukę bądź kształcą się na terytorium RP),
  • osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy,  w okresie 48 godzin,  licząc od momentu wyniku tego testu.

Pełne informacje o osobach zwolnionych z odbywania kwarantanny przestawia na swojej stronie Straż Graniczna.

Zwolnienie z kwarantanny po powrocie

Obecnie mamy opcję, która pozwala nam na zwolnienie z kwarantanny, a mianowicie wykonanie testu przed powrotem do Polski. Wynik testu nie może być starszy niż 48h przed przekroczeniem granicy. Świetną informacją jest to że z kwarantanny zwolni nas negatywny wynik testu RT-PCR, ale także antygenowego. Z obowiązku odbycia kwarantanny wjazdowej nie zwalniają natomiast negatywne wyniki testów na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (testy serologiczne oraz kasetkowe). Poniżej  orientacyjne ceny testów na wybranych kierunkach:

  • Wyspy Kanaryjskie – testy można wykonać w licznych placówkach medycznych i laboratoriach; pełna ich lista znajduje się tutaj. Orientacyjna cena testu RT-PCR na Wyspach Kanaryjskich to 125 euro. Ceny testów antygenowych różnią się w zależności od wyspy: na  Teneryfie zapłacimy od 40 do 60 euro, na Fuerteventurze od 35 do 40 euro a na Gran Canarii ok. 15 euro.
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie – za testy w Dubaju zapłacimy około 120 USD, jest wiele dostępnych placówek medycznych i laboratoriów na terenie miasta.
  • Malta – koszt wykonania testu to ok. 45 EUR, wynik przesyłany jest elektronicznie na podany e-mail.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *