Wakacyjne kierunki | 3 minutes

Żółty tramwaj nr 28 – Alfama, najstarsza dzielnica Lizbony

Każde miasto ma swoje serce, które bije niekiedy odsetek lat. Zwykle jest to miejsce wyjątkowe, będące z jednej strony centrum turystycznym, a z drugiej kolebką wspomnień dla mieszkańców miasta. Takim właśnie miejscem jest Alfama, będąca sercem portugalskiej Lizbony i najstarszą dzielnicą miasta. Jej odwiedzenie jest absolutnym obowiązkiem każdego turysty, podobnie jak przejażdżka legendarnym już żółtym tramwajem nr 28…

Alfama – dzielnica, przez którą przemawia historia

Historia Alfamy jest bardzo długa i sięga czasów, kiedy na tych terenach panowali Maurowie, a więc początków VIII wieku. Jeszcze wtedy dzielnica stanowiła centrum miasta, jednak po przejęciu władzy przez chrześcijan (XII wiek), szybko stała się miejscem zamieszkania rybaków. Dotychczasowi mieszkańcy postanowili uciec stąd, w obawie przed trzęsieniami ziemi, które nadeszło w końcu w 1755 roku i niemal doszczętnie zniszczyło Lizbonę. Jak na ironię, Alfama została praktycznie nietknięta, na co wpływ miało jej położenie – dzielnica znajduje się bowiem na skalistym stoku, nad brzegiem rzeki Tag.

I to właśnie niezwykłe położenie jest pierwszym powodem, dla którego warto znaleźć się w tym miejscu. Nietrudno tutaj o piękne widoki, a wieloletnia historia dzielnicy, tworzona w dużej mierze przez niższe warstwy społeczne Lizbony spowodowała, że tutejsze wąskie uliczki, starusieńkie domy i charakterystyczny plan, stworzony jeszcze przez Maurów, nadaje jej niezwykłego klimatu. Wąskie i kręte uliczki, które pokonywać w większości przypadków można tylko pieszo to jednak nie wszystko. Alfama to również stolica muzyki fago, nazywanej często portugalskim bluesem oraz liczne zabytki i miejsca, które warto odwiedzić.

Co warto zobaczyć, wybierając się do Alfamy?

Krótkiego przewodnika po Alfamie trudno jest nie rozpocząć od jej najbardziej charakterystycznego zabytku, a więc Zamku św. Jerzego, który góruje nad dzielnicą i robi ogromne wrażenie. Został zbudowany jeszcze przez Maurów w XII wieku, jednak szybko podbił go Alfons I Zdobywca. Podczas wspomnianego już trzęsienia ziemi został w dużej mierze zniszczony i obecny status zyskał dopiero po odbudowie w XX wieku. Jego potęga i wnętrze stanowią atrakcję samą w sobie, jednak warto odwiedzić go również dla widoków, rozpościerających się ze wzgórza, na którym stoi.

Alfama to jednak nie tylko zamek – do imponujących obiektów należą tutaj również Katedra Se, kościoły św. Antoniego i Michała, Klasztor Monastery of São Vicente de Fora czy Panteon Narodowy. Chcąc wzrokiem ogarnąć całe piękno tej dzielnicy, warto udać się na punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol – gwarantujemy, że rozpościerające się z niego krajobrazy na długo zapadną Ci w pamięć.

Co z tym tramwajem?

Wiele osób, udających się do Lizbony i chcących odwiedzić Alfamę, pyta o sposób podróżowania podzielnicy. Wąskie uliczki najlepiej zwiedzać pieszo, jednak chcąc udać się w historyczną podróż po dzielnicy i przy okazji zwiedzić inne miejsca w Lizbonie, warto wsiąść do legendarnego już żółtego tramwaju nr 28. Startuje on na jednej z głównych ulic centrum miasta (Praça Martim Moriz), a następnie zabiera w około 50-minutową podróż po historii.

I choć pojazd ten – mówiąc delikatnie – nie należy do nowoczesnych, przejażdżka nim jest jedyna w swoim rodzaju. Powolnie wspina się on pod lizbońskie wzniesienia i pozwala podziwiać tutejsze piękne miejsca. A kiedy któreś szczególnie Cię zaciekawi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysiąść i zapoznać się z nim bliżej. Żółty wehikuł czasu pozwoli Ci zatopić się w historii Lizbony i bardzo łatwo dotrzeć do wszystkich najważniejszych obiektów, które wymieniliśmy wcześniej.

Nasza rada? Polecamy podróżowaniem tramwajem nr 28 przede wszystkim w godzinach wczesno porannych, ponieważ później dostanie się do niego, ze względu na długie kolejki, jest bardzo trudne.

Alfama zaprasza!

Zachęcamy do wizyty w tej dzielnicy nie tylko ze względu na jej klimat, piękno i wyjątkowe położenie, ale również wyjątkową gościnność mieszkańców, którzy nie mają najmniejszych problemów z okazywaniem sobie uprzejmości. Poczujesz się tu naprawdę wyjątkowo!


Bądź na bieżąco, otrzymuj najlepsze oferty na swoją skrzynkę

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *