Każde miasto ma swoje serce, które bije niekiedy odsetek lat. Zwykle jest to miejsce wyjątkowe, będące z jednej strony centrum turystycznym, a z drugiej kolebką wspomnień dla mieszkańców miasta. Takim właśnie miejscem jest Alfama, będąca sercem portugalskiej Lizbony i najstarszą dzielnicą miasta. Jej odwiedzenie jest absolutnym obowiązkiem każdego turysty, podobnie jak przejażdżka legendarnym już żółtym tramwajem nr 28…

Alfama – dzielnica, przez którą przemawia historia

Historia Alfamy jest bardzo długa i sięga czasów, kiedy na tych terenach panowali Maurowie, a więc początków VIII wieku. Jeszcze wtedy dzielnica stanowiła centrum miasta, jednak po przejęciu władzy przez chrześcijan (XII wiek), szybko stała się miejscem zamieszkania rybaków. Dotychczasowi mieszkańcy postanowili uciec stąd, w obawie przed trzęsieniami ziemi, które nadeszło w końcu w 1755 roku i niemal doszczętnie zniszczyło Lizbonę. Jak na ironię, Alfama została praktycznie nietknięta, na co wpływ miało jej położenie – dzielnica znajduje się bowiem na skalistym stoku, nad brzegiem rzeki Tag.

I to właśnie niezwykłe położenie jest pierwszym powodem, dla którego warto znaleźć się w tym miejscu. Nietrudno tutaj o piękne widoki, a wieloletnia historia dzielnicy, tworzona w dużej mierze przez niższe warstwy społeczne Lizbony spowodowała, że tutejsze wąskie uliczki, starusieńkie domy i charakterystyczny plan, stworzony jeszcze przez Maurów, nadaje jej niezwykłego klimatu. Wąskie i kręte uliczki, które pokonywać w większości przypadków można tylko pieszo to jednak nie wszystko. Alfama to również stolica muzyki fago, nazywanej często portugalskim bluesem oraz liczne zabytki i miejsca, które warto odwiedzić.

Co warto zobaczyć, wybierając się do Alfamy?

Krótkiego przewodnika po Alfamie trudno jest nie rozpocząć od jej najbardziej charakterystycznego zabytku, a więc Zamku św. Jerzego, który góruje nad dzielnicą i robi ogromne wrażenie. Został zbudowany jeszcze przez Maurów w XII wieku, jednak szybko podbił go Alfons I Zdobywca. Podczas wspomnianego już trzęsienia ziemi został w dużej mierze zniszczony i obecny status zyskał dopiero po odbudowie w XX wieku. Jego potęga i wnętrze stanowią atrakcję samą w sobie, jednak warto odwiedzić go również dla widoków, rozpościerających się ze wzgórza, na którym stoi.

Alfama to jednak nie tylko zamek – do imponujących obiektów należą tutaj również Katedra Se, kościoły św. Antoniego i Michała, Klasztor Monastery of São Vicente de Fora czy Panteon Narodowy. Chcąc wzrokiem ogarnąć całe piękno tej dzielnicy, warto udać się na punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol – gwarantujemy, że rozpościerające się z niego krajobrazy na długo zapadną Ci w pamięć.

Co z tym tramwajem?

Wiele osób, udających się do Lizbony i chcących odwiedzić Alfamę, pyta o sposób podróżowania podzielnicy. Wąskie uliczki najlepiej zwiedzać pieszo, jednak chcąc udać się w historyczną podróż po dzielnicy i przy okazji zwiedzić inne miejsca w Lizbonie, warto wsiąść do legendarnego już żółtego tramwaju nr 28. Startuje on na jednej z głównych ulic centrum miasta (Praça Martim Moriz), a następnie zabiera w około 50-minutową podróż po historii.

I choć pojazd ten – mówiąc delikatnie – nie należy do nowoczesnych, przejażdżka nim jest jedyna w swoim rodzaju. Powolnie wspina się on pod lizbońskie wzniesienia i pozwala podziwiać tutejsze piękne miejsca. A kiedy któreś szczególnie Cię zaciekawi, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wysiąść i zapoznać się z nim bliżej. Żółty wehikuł czasu pozwoli Ci zatopić się w historii Lizbony i bardzo łatwo dotrzeć do wszystkich najważniejszych obiektów, które wymieniliśmy wcześniej.

Nasza rada? Polecamy podróżowaniem tramwajem nr 28 przede wszystkim w godzinach wczesno porannych, ponieważ później dostanie się do niego, ze względu na długie kolejki, jest bardzo trudne.

Alfama zaprasza!

Zachęcamy do wizyty w tej dzielnicy nie tylko ze względu na jej klimat, piękno i wyjątkowe położenie, ale również wyjątkową gościnność mieszkańców, którzy nie mają najmniejszych problemów z okazywaniem sobie uprzejmości. Poczujesz się tu naprawdę wyjątkowo!