Muzea, które musisz zobaczyć będąc w Madrycie

City Breaks | | 3 minutes

Choć europejskie stolice w większości przypadków zachwycają, w opinii wielu turystów żadna z nich nie ma startu do Madrytu – hiszpańskiej kolebki architektury, rozrywki i kultury. To tutaj można podziwiać wspaniałe budynki, próbować niezwykłych dań i utonąć w falach historii, które zalewają turystów z każdej strony. Miłośnicy dawnych lat powinni zwrócić szczególną uwagę na tutejsze muzea, które – dzięki swojej różnorodności i zaopatrzeniu – spełniają największe oczekiwania i trafiają w różne gusta. Sprawdźmy, które z nich szczególnie warto odwiedzić!

Prado – Muzeum Narodowe

Jeżeli planujesz wakacje w Madrycie, w pierwszej kolejności polecamy Ci wizytę w Prado, które powstało w 1819 roku i jest obecnie jednym z największych muzeów na świecie, będąc jednocześnie dumą madrytczyków. Znajduje się on przy bulwarze Paseo del Prado i, wraz z Centrum Sztuki Królowej Zofii oraz Muzeum Thyssen Bornemisza, tworzy tzw. Trójkąt Sztuki, którego poznanie zajmie Ci wiele godzin (albo i dni!).

Prado to przede wszystkim kolebka hiszpańskiej sztuki – znajdują się tutaj dzieła największych artystów tego kraju z różnych okresów historycznych, które skonfrontowane są z dziełami malarzy z innych krajów. 100 sal, 5000 dzieł i ogrom obrazów, rzeźb, rycin oraz wielu innych artystycznych eksponatów sprawia, że można spędzić tutaj naprawdę wiele czasu. I podziwiać chociażby dzieła takich sław, jak Goya, Picasso czy El Greco.

Muzeum Thyssen-Bornemisza

Thyssen-Bornemisza to jedno z najbardziej znanych i cenionych muzeów na świecie. Wynika to z ogromnej liczby eksponatów (około 1000!), a także znajdujących się tu dzieł. Imponuje przede wszystkim fakt, że zgromadzono tu dzieła od średniowiecza do współczesności, wśród których podziwiać możesz obrazy van Gogha, Picassa, Rembrandta, Moneta czy Caravaggio. Ze względu na różnorodność stylów, każdy miłośnik sztuki będzie miał możliwość znalezienia tutaj czegoś dla siebie.

Centrum Sztuki Królowej Zofii – Muzeum Narodowe

Trójkąt Sztuki zamyka Museo Reina Sofia, gdzie odnajdą się przede wszystkim wielbiciele sztuki nowoczesnej. Można podziwiać tu największe dzieła XX wieku, przede wszystkim twórców hiszpańskich, choć znajduje się tu również wiele dzieł artystów z innych krajów. Warto wybrać się tutaj przede wszystkim dla wspaniałych obrazów dwóch wielkich mistrzów, jakimi byli Salvadore Dali i Pablo Picasso – to w tym miejscu znajduje się jedno z jego najsłynniejszych dzieł, czyli „Guernica”.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Madryt to nie tylko Trójkąt Sztuki i piękne obrazy czy rzeźby, ale również niezwykłe wykopaliska, które będą wyjątkową atrakcją dla miłośników archeologii. Najbardziej okazałe zbiory tego typu znajdują się w Narodowym Muzeum Archeologicznym, gdzie w 34 salach zaprezentowano historię cywilizacji – zarówno Półwyspu Iberyjskiego, jak również okolicznych (i nieco dalszych) regionów. Znajdują się tutaj pradawne malowidła, starożytne zabytki (w tym z Egiptu) i dzieła sztuki – fenickie, greckie, rzymskie i wiele innych. Znajdziesz tu chociażby Damę z Elche czy manuskrypty Majów.

Co więcej – w Madrycie znajduje się również Muzeum Mineralogiczne, w którym można podziwiać ponad 600 rodzajów skał i minerałów z różnych okresów istnienia naszej planety!

Muzeum Morskie

Hiszpania była swojego czasu znana z wypraw, mających na celu odkrywanie nowych światów – takie postacie, jak Krzysztof Kolumb (Włoch, służący jednak Hiszpanii), Amerigo Vespucci czy Ferdynand Magellan znani są przez niemal wszystkich. W Muzeum Morskim dowiesz się więcej o ich wielkich wyprawach i hiszpańskiej flocie (imponujące miniatury statków!), a także będziesz podziwiać liczne eksponaty – w tym stare mapy różnych regionów.

To nie wszystko!

O muzeach Madrytu można rozprawiać godzinami, bo jest ich naprawdę wiele. Warto odwiedzić również Muzeum Sorolla, Muzeum Niewidomych, Muzeum Ameryki, CaixaForum, Muzeum Corridy, a nawet… Muzeum Szynki! Jak widać, każdy znajdzie w stolicy Hiszpanii coś dla siebie – to kolejny powód, dla którego w końcu warto ją odwiedzić!


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *