Nie przegap!
Zarezerwuj online dziś lub zadzwoń do naszego wakacyjnego doradcy 22 290 36 13

Valletta


  • Valletta - opis regionu

  • Najważniejsze atrakcje Valletty

  • Praktycznie informacje

Jeśli idealne wakacje to dla Ciebie nie tylko plaża i błogie lenistwo, to zapraszamy do Valletty. Najmniejsza stolica Unii Europejskiej zachwyci Cię bogactwem historycznych miejsc i komfortem dostępnej infrastruktury. Ponad 300 zabytków, bogate życie kulturalne, mnóstwo słońca i komfortowe hotele – tutaj zachwyca wszystko.

Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Valletta słynie ze swojej bogatej historii – na jej terenie znajduje się aż 320 zabytków, co czyni ją jednym z najbardziej zagęszczonych pod względem historycznego dziedzictwa miast na całym świecie. Z tego powodu niezwykła stolica Malty została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a odwiedzający ją turyści na każdym kroku spotykają się z wyjątkową architekturą, rzeźbami i eksponatami, pochodzącymi z różnych epok. Przy naprawdę niewielkiej powierzchni miasta, wynoszącej niecały kilometr kwadratowy, takie nagromadzenie zabytków robi ogromne wrażenie i sprawia, że Valletta jest miejscem zdecydowanie godnym uwagi.

W Europejskiej Stolicy Kultury nie da się nudzić. Zwiedzanie miasta warto zacząć od Pałacu Wielkiego Mistrza, który jest nie tylko gratką dla fanów historii, ale także dla miłośników estetyki wnętrz. Piękne zdobienia na ścianach, zbroje rycerskie ustawione wzdłuż korytarza i liczne dzieła sztuki imponujące rozmiarami zachwycą każdego zwiedzającego. W budynku znajduje się niewielki dziedziniec, dobrze wyposażona zbrojownia i zabytkowe komnaty. Stylowe piękno w najlepszym wydaniu!

Imponujące wnętrze posiada również Katedra św. Jana. Ten pochodzący z XVI wieku budynek zdecydowanie jest jednym z ważniejszych zabytków Valletty. Zachwyci Cię tutaj najsłynniejszy maltański obraz oraz podłoga z pięknych marmurowych płyt. Stolica Malty pełna jest cudów architektury i dobrego gustu niegdysiejszych artystów.

Najbardziej słoneczne miasto Europy

Valletta została uznana za najbardziej słoneczną miejscowość na całym kontynencie, a panujący w jej okolicy klimat określono jako idealny – jest to wynik świetnego położenia na półwyspie, pomiędzy dwiema zatokami. Co ciekawe, jest najbardziej wysuniętą na południe stolicą w Europie. Rzadko można doświadczyć w niej deszczu, a w ciągu roku może cieszyć się ponad 300 słonecznymi dniami. Średnie roczne temperatury to 23 stopnie C, przy czym latem można liczyć na ponad 30-stopniowe upały. Miasto zapewnia przy tym wąskie uliczki otoczone przez wysokie budynki, w których z łatwością można znaleźć cień – dzięki temu zwiedzanie nawet w najgorętszych miesiącach nie będzie sprawiało problemu.

Spędź wakacje na Malcie

Narodowe Muzeum Archeologiczne, Pałac Casa Rocca Piccola, Muzeum Fortyfikacji, publiczne ogrody Barrakka, wąskie uliczki, Fort św. Elma, fontanna z czterema trytonami – można by tak wymieniać bez końca, ponieważ Valletta należy do najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Daj się skusić na aktywne wakacje i sprawdź, jak bardzo ciekawe może być jedno małe miasto!

Malta ma do zaoferowania także znacznie więcej - sprawdź inne miejscowości naszego biura podróży: Mellieha Bay, St. Paul's Bay, Bugibba / Qawra, Sliema / St. Julian's.

Obowiązkowy podatek turystyczny: Klienci objęci są obowiązkowym podatkiem turystycznym (obowiązuje od 1.06.2016 r.): ok. 0,5 EUR/os./noc, nie więcej niż 5 EUR/os./pobyt (opłata jest pobierana przy zakwaterowaniu w hotelu).

Valletta, choć niewielka, ma do zaoferowania mnóstwo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć podczas pobytu. Niezwykły klimat miasta tworzą pamiątki z przeszłości w postaci monumentalnych budynków i niezwykłych ogrodów, podkreślane przez urodę krajobrazu położonego w zatoce miasta. Poniżej przedstawiamy najważniejsze atrakcje stolicy Malty, które dobrze uwzględnić podczas wycieczki.

St John’s Co-Cathedral – konkatedra św. Jana

Konkatedra św. Jana to niezwykła świątynia, wybudowana w XVI wieku jako kościół zakonu joannitów. Zaprojektował ją architekt Cassar, który ukształtował także wiele innych budynków na Malcie. Wnętrze katedry robi ogromne wrażenie na odwiedzających – posiada ona aż osiem kapliczek, symbolizujących osiem języków zakonu joannitów. Bogato zdobiony ołtarz, przepiękne freski i szczegółowe wykończenia świątyni sprawiają, że jest to zabytek zdecydowanie godny obejrzenia. Zdobienia na suficie, przedstawiające żywot św. Jana Chrzciciela, zostały stworzone przez Matii Pretiego – jednego z najważniejszych artystów XVI wieku. Ponadto, w katedrze znajduje się także słynny na cały świat obraz „Ścięcie św. Jana Chrzciciela”, namalowany przez Caravaggia.

Saint Paul’s Pro-Cathedral – Prokatedra św. Pawła

Anglikańska świątynia z XIX wieku, wzniesiona w stylu neoklasycystycznym – jej monumentalne wejście z wysokimi kolumnami jest widoczne z daleka. Katedra posiada także 65-metrową wieżę, która jest widoczna z wielu miejsc na całej wyspie, stanowi więc świetny punkt orientacyjny. Wnętrze budynku zachwyca pięknymi zdobieniami, freskami i malowidłami, a także misternie wykonanymi organami, znajdującymi się nad głównym wejściem.

Pałac Wielkiego Mistrza

Pałac Wielkiego Mistrza to zabytkowy pałac, który można znaleźć w samym centrum miasta, na jego rynku. Urzęduje w nim prezydent, dlatego budynek nie zawsze jest dostępny dla turystów – zazwyczaj jednak można zwiedzać jego wnętrza. Został wybudowany w XVI wieku i służył wtedy za siedzibę Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego Św. Jana. W jego wnętrzu znajduje się zbrojownia z jedną z największych kolekcji broni, pochodzącej z okresu Kawalerów Maltańskich. Pałac posiada pięknie zdobione wnętrza, pełne fresków, rzeźb, obrazów i mebli z epoki, co czyni go niezwykle atrakcyjnym punktem wycieczki.

Kościół Karmelitów

Kopuła kościoła Karmelitów, inaczej Bazyliki Matki Bożej z Góry Karmel, jest głównym punktem w Valletcie, widocznym z daleka – wysoka na 42 metry konstrukcja stanowi niezastąpiony punkt w panoramie miasta. Oryginalna część budynku powstała w XVI w., jednak została przebudowana w XIX w. w stylu neoklasycznym. Kolejne zmiany nastąpiły po II Wojnie Światowej, kiedy ze względu na uszkodzenia konieczna była odbudowa. Świątynia osadzona jest na planie owalu, w środku posiada piękne zdobienia - nie brakuje w nim rzeźb i niezwykłych malowideł.

Upper Barrakka Gardens

Upper Barrakka Gardens to ogród, będący również tarasem widokowym – dzięki wysokiemu położeniu, można podziwiać z niego zatokę Grand Harbour i Trzy Miasta, leżące po jej drugiej stronie. Ogród jest przepięknie urządzony, poza niezwykłą roślinnością można zobaczyć w nim rzeźby i fontanny. Górny Ogród Barrakka jest otoczony monumentalną kolumnadą łukową, spójną z architekturą miasta.

Lower Barrakka Garden

Górny ogród posiada także bliźniaczą, dolną wersję, z której również można podziwiać piękne widoki na zatokę. Na jego terenie znajdują się trzy wyjątkowe pomniki, upamiętniające ważne dla historii Malty wydarzenia i osoby.

Narodowe Muzeum Wojny

Valletta posiada Narodowe Muzeum Wojny, znajdujące się w forcie Saint Elmo, na północno-wschodnim krańcu miasta. Należy do najpopularniejszych muzeów na Malcie – znajdują się w nim zbiory związane przede wszystkim z I i II Wojną Światową, poszerzone także o eksponaty pochodzące od czasów epoki brązu. Można zobaczyć w nim broń, wrak rozbitego samolotu, zdjęcia z czasów wojny oraz inne eksponaty, związane z działalnością militarną na wyspie.

Zajazdy rycerskie

W Valletcie nie brakuje śladów po stacjonujących tam niegdyś joannitach, czyli członkach katolickiego zakonu rycerskiego z Malty. Do najważniejszych budynków, związanych z zakonem, należą zajazdy, czyli miejsca, w których mieszkali rycerze. Na terenie miasta jest ich osiem, każdy odpowiadał bowiem jednej grupie językowej, na jakie dzielili się joannici. Pod względem turystycznym najatrakcyjniejsze są trzy zajazdy: Zajazd Kastylijski, zbudowany dla rycerzy Kastylii, Leonu i Portugalii, Zajazd Aragoński, zbudowany dla rycerzy z Aragonii, Nawarry i Katalonii oraz Zajazd Włoski, zbudowany dla rycerzy z Włoch. Budynki pochodzą z XVI wieku i zostały zaprojektowane przez Cassara.

Narodowe Muzeum Archeologii

Muzeum Archeologiczne to również ciekawy punkt podczas zwiedzania stolicy Malty – znajdują się w nim liczne eksponaty prehistoryczne, pochodzące z czasów wczesnego neolitu (lata 5200-3800 p.n.e.) oraz Okresu Świątyń (lata 3800-2500 p.n.e.). Pamiątki z przeszłości obejmują architekturę, przedmioty oraz ludzkie pozostałości z tych okresów historycznych, jakie znaleziono na Malcie. Muzeum znajduje się w Zajeździe Prowansalskim, blisko wejścia do miasta.

Fort Saint Elmo

Valletta posiada również historyczny budynek Fortu Saint Elmo mieszczący się na południowo-wschodnim krańcu miasta, na brzegu Morza Śródziemnego. Grał on kluczową rolę podczas Wielkiego Oblężenia Malty w 1565 roku, kiedy zatrzymał tureckie wojska na 28 dni, co dało czas na przybycie wojsk sojuszniczych Malty. Początki fortu sięgają XV wieku, jednak był on wielokrotnie rozbudowywany i przerabiany, a po oblężeniu i zniszczeniu – odbudowany. W latach 2014-2015 fort został poddany renowacji, koniecznej do zabezpieczenia go przed zniszczeniem na skutek naturalnego starzenia się i wystawienia na działanie warunków atmosferycznych. Obecnie mieści się w nim Narodowe Muzeum Wojny, odbywają się tam również rekonstrukcje walk.

Wydarzenia w Vallettcie

Malta Jazz Festival – festiwal jazzowy, trwający trzy dni i odbywający się co roku w lipcu. Ma miejsce na wybrzeżu Valletty, dzięki czemu pozwala cieszyć się nie tylko dobrą muzyką, ale i pięknymi widokami zatoki, nad którą położone jest miasto. Co roku wydarzenie skupia największych artystów muzyki jazzowej, przyciągając wielu fanów tego gatunku.

Karnawał Maltański – przed Wielkim Postem Maltańczycy bawią się na pięciodniowej karnawałowej fieście – wydarzenie to co roku przyciąga wielu turystów, ponieważ jest uznawane za jedno z najbardziej barwnych i ciekawych w Europie. Choć świętuje cała wyspa, najbardziej hucznymi i uroczystymi obchodami może poszczycić się właśnie Valletta. Na uliczkach miasta można spotkać kolorowe parady i poprzebieranych ludzi, nie brakuje wesołej muzyki i pokazów fajerwerków. Całe miasto pokrywa się kolorowymi lampkami, co po zmroku robi niesamowite wrażenie. W trakcie karnawału stolica Malty tętni życiem również w nocy – restauracje, puby i kawiarnie są pełne świętujących mieszkańców i turystów, jest to więc świetny czas na odwiedzenie miasta dla osób, które szukają dobrej zabawy.

Valletta na Malcie to wspaniały pomysł na wakacje – przed wyjazdem warto sprawdzić kilka ważnych informacji o wyspie, które pozwolą jak najlepiej przygotować się do podróży i pobytu w tym ciekawym europejskim kraju.

Pogoda

Pogoda na Malcie jest idealna – słońce i przyjemne temperatury przez większą część roku oraz krótkie i łagodne zimy sprawiają, że na wakacje w te rejony można wybrać się w zasadzie o dowolnej porze roku. Opady deszczu mogą pojawić się zimą, jednak nawet wtedy średnia temperatura nie spada poniżej 15 stopni C. Najcieplej jest w lipcu i sierpniu, jednak z plażowych atrakcji wyspy można swobodnie korzystać od maja do października. Pozostałe miesiące sprawdzą się idealnie na zwiedzanie tak ciekawych miejsc, jak Valletta.

Język

Językami urzędowymi na Malcie są maltański i angielski.

Waluta

Obowiązującą walutą jest euro (EUR).

Strefa Czasowa

Na Malcie obowiązuje taki sam czas, jak w Polsce.

Dołącz do Wakacyjnego Klubu Click&Go

Czy marzysz już o następnych wakacjach? Zapisz się do naszego newslettera i jako pierwszy/a otrzymuj eksluzywne oferty, dowiaduj się o promocjach oraz wakacyjnych inspiracjach.